Tavaly több okból ellátogattam és néhány napot el is töltöttem Nyíregyházán.
A strandoláson és az Állatpark bejárásán túl cél volt, hogy első – de nem utolsó – alkalommal végre személyesen is találkozzam egy kedves kutatónő ismerősömmel, aki megjárta a trópusokat, és ebből a kalandos kutatóútból egy csodás könyv is született (itt írtam ajánlót a könyvhöz).
Dr.Hajdu Zsanett vezetésével jártunk a sóstói erdőben, amely méltán kedvelt kiránduló helye nem csak a nyíregyháziaknak és környékbelieknek, hanem az itt nyaralóknak is.
Sétánk alatt több kiránduló családdal, sportolókkal (gyaloglók, futók az erdei tornapálya adta lehetőségekkel élők) kutyásokkal és biciklisekkel találkoztunk.
A kirándulás célja egyrészt az volt, hogy kellemes körülmények közt beszélgessünk, vitassunk meg szakmai és mindkettőnk munkásságához szükséges marketinges dolgokat, másrészt hogy a város e gyöngyszemét is megismerhessem, hozzáértő vezető segítségével.
Zsanett az erdő egy rejtett, de mégis megközelíthető zugát szerette volna megmutatni nekünk a séta elején: hátha most is ott vannak az őzek (talán megmutathatja őket az akkor 12 évesemnek, akivel együtt nyaraltunk ott).
Amint csendesen lépkedtünk befelé a fák közt, elhaladtam néhány kisebb, úgy nagyjából fél lábszárig érő fiatal parlagfű tő mellett. Mondom, erdőn belül. Egyszercsak megtorpantam: “Márpedig ezt lefotózom!”
El is készült egy fotó, majd ezt a néhány, egymástól 15-30 cm-re fejlődött parlagfű tövet kihúztam, hogy ne fejlődhessenek tovább (ne szórjanak pollent, ne érlelhessenek magot).
Szóval mindjárt a séta elején bevetettem a parlagfű irtás egyik legegyszerűbb módszerét, gyomláltam.
Alapvető lenne, hogy a parlagfű ellenes küzdelemben legalább ennyit megtegyen mindenki, elősorban a saját portáján, vagy kirándulása, utazásai alkalmával: azt a néhány tövet, amivel találkozik, húzza ki.
Nagyon szíven ütött, hogy az erdőn belül találkoztam ezzel az agresszív allergén gyommal. De a történet ezzel még nem ért véget, a folytatást hamarosan olvashatod egy újabb bejegyzésben.
Addig is tartsd szem előtt, hogy
- a parlagfű egy rendkívül agresszív allergén növény,
- a mezőgazdaságban a legjelentősebb, legnagyobb kárt okozó gyom, és
- egyre több helyen megtalálható természetközeli helyeken is.